Kültür Sanat

Kubad Abad Sarayı

Kubad Abad Sarayı

Anadolu Selçuklularından günümüze ulaşabilen tek saray ünvanını elinde bulunduran Kubad Abad Sarayı‘nı görünce dayanamadım biraz araştırma yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim. Arkeolojik konulara aslında çok fazla ilgi duymam ama KPSS çalışırken görmüş bulundum.

Kubad Abad Sarayı ile ilgili ilginç resimler internette çokça mevcut bende o kaynaklardan yararlanacağım ama biraz tarihsel açıdan ve günümüze yansıyan durumları açısından değerlendirmek istiyorum.

Anadolu Selçuklu Devlet’i Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından (1077-1308) yılında İznikte kuruldu. Süleyman Şah’ın vefatı ile birlikte 1. Kılıçarslan tahta geçti. Ancak Haçlıların sürekli olarak saldırması nedeniyle 1. Kılıçarslan Başkent’i İznik’ten Konya’ya taşıdı.

İşte bizim Kubadabad Saray’ı hikayeside tam burada başlıyor.

Anadolu Selçuklu Dönemindeki Saray ve Köşkler

  1. Kubadabad Sarayı ( Konya )
  2. Kubadiye Sarayı ( Kayseri )
  3. Haydar Bey Köşkü ( Kayseri )
  4. Hızır İlyas Köşkü ( Kayseri )
  5. Alaiye Sarayı ( Alanya )
  6. Aladddin Sarayı ( Konya )

Kubad Abad Sarayı Nerede ?

Kubad Abad SarayıKubadabad Saray’ı Konya ilinin Beyşehir ilçesininin Gökyakı mevkisinde bulunmaktadır. Tarihi olarak Kubadabad Saray’ı, Saadeddin Köpek tarafından yapılarak 1. Alaeddin Keykubat’a verilmiştir. 1220 yılında yapımına başlanıp 1237 yılında tam olarak bitirilmiştir. Beyşehir ve çevresinde bulunan taşlarla yapılan Kubadabad Saray’ı 17 yıllık yapımı sürmüştür.

Kubadabad Saray’ının bulunmasıda biraz ilginç Selçuklu tarihçisi İbni Bibi’nin belirttiği bölgeyi incelyen bilim adamları 1949 yılında Konya Müze Müdürü Zeki Oral tarafından bulunmuştur. Kub-Adabad Saray’ında yapılan incelemeler sonucu Kız kulesine ait olan bir çok çini ve eksik parçanın bu saray etrafında yayıldığı gözlemlenmiş ve bir çok çini ve eser bu saraydan çıkarılmıştır.

Kubad Adab Saray İsmi Nereden Gelmekte ?

Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan bu sarayın Kubat ismi “Aladddin Keykubat’ı temsil etmekte”, Adab isminde o zamanın tercümesinde mekan ismini taşımaktadır.


Kudab Adab Saray’ını Kim Yaptı ?

Sadettin KöpekKudab Adab Saray’ını ismi biraz değişik ama  Saadettin Köpek tarafından yapılmıştır. Saadettin Köpek Anadolu Selçuklu döneminde Alaaddin Keykubat zamanında vezirlik yapmıştır. Vezirliği dışında çok iyide bir mimardı. Saadettin Köpek Alladdin Keykubat’ın ölümünden sonra İzzet Kılıçarsla’nın tahta geçmesine büyük etken olmuştur. Zamanın güçlü Vezirleri arasında olmasından ve tahta hakim olmasından korkan 2. Gıyasettin tarafından öldürülmüştür.

Köpek soyismini almasının nedeni ise Osmanlıca’da Kubeg kelimesinden gelmektedir. Kubeg kelimesi Temiz insan anlamına gelmektedir.

1239 yılında bir şölen esnasında Anadolu Selçuklunun komutanlığınıda yapan Vezir Saddettin Köpek tarafından öldürülmüştür.


Kudab Adab Saray Restorasyonu

Gelelim yorumumuza tarihi eserlerimizi korumak adına Kudab Adab Saray’nın restorasyonu ile ilgili 2014 yılında TBMM tarafından 5 Milyon dolarlık bütçe çıkarıldı. Bu konu ile ilgili hala detaylı bilgilere ulaşamadım ulaştığım taktirde onuda sizinle paylaşacağım.

[art_yt id=”EdnbiLiosH0″ wvideo=”640″ hvideo=”360″ position=”center” urlvideo=”https://www.youtube.com/watch?v=EdnbiLiosH0″ namevideo=”Kubad Adab Sarayı” desc=”Kubad Adab Sarayı hakkında bilgiler içerir” durationmin=”” durationsec=”” upld=”” tmburl=”https://i.ytimg.com/vi/gSSIeC_q–k/maxresdefault.jpg” thumbnailwidth=”1280″ thumbnailheight=”720″]

Yorum bırakın