Teknoloji

iPhone SE Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne Kadar ?

iPhone seApple’ın yeni telefonu iPhone SE nedir?, özellikleri nelerdir?, ve fiyatı ne kadardır bu konular hakkında size biraz bilgi vermeye çalışacağım. iPhone gün geçmiyor ki farklı telefonlarla karşımıza çıksın. Aslında farklı telefonlarla karşımıza çıkmıyor aynı tasarımlarla isimleri değiştirerek karşımıza çıkıyor. Steve Jobs amca öldüğünden beri Apple ne yapacağını şaşırdı. Telefonların model isimlerini değiştirerekte bizim kafamızı karıştırmaya devam ediyor. Şimdi gelelim ilk başta iPhone SE’nin ne olduğuna. Apple kullanıcılarına sunduğu 3 boyutta telefon vardı. Bunların ilk modeli bildiğiniz gibi iPhone 1’den başlıyor iPhone 3s’e kadar bu zamana kadar yaptığı telefonlar yuvarlak hatlara sahipti. Daha sonra daha kare şekile getirerek iPhone 4 ve 4S çıkardı. Ama rakiplerinin hep boyutları büyüterek yeni telefonlar çıkarmasına fazla dayanamayıp iPhone 5 ve 5s’lerde 5 inç ekran kullanarak büyüttü.

Ancak Apple bununlada durmadı ve sonunda iPhone 6 ve iPhone 6s’de 4,7 inç boyuta ulaştı ve telefonunu daha yuvarlak hatalara sahip olmasını sağladı. Ancak buda yetmedi Apple iPhone 6+ ve iPhone6s plus’ı çıkardı bunlarda ise bir tablet boyutuna yakın 5.5 inç ekran kullandı. Baktı ekran büyüdükçe büyüyor maliyetler artıyor kullanıcılar telefonu elinde tutamayacak hale geldi oturup bir düşündüler biz ne yapabiliriz diye. Ve karara bağladılar.

İşte tüm hikaye buradan sonra başlıyor. iPhone teknolojiyi ve kaliteyi bir araya toplayıp optimize edip satan bir firma ve güvenlik konusunda da kendinden oldukça emin olan bir firma. Android kullanan kişiler siz salakmısınız oğlum iPhone o kadar para mı verilir lan malmısınız desede kullanan kişiler iPhone’dan vazgeçemiyor. Karışık gibi görünen iPhone sadeliği ve basitliği ile aslında biz Türklerin ilk başlarda yadırgadığı bir durum. Biz karmaşık ve istediğimizi yapabildiğimiz telefonları severiz kısaca free olmamız lazım ancak bu konu ile ilgili Apple çok sert politikalara sahip. Kesinlikle kontrolü başkasına vermek istemiyor. Hatta Jailbreak olaylarının başlaması ile bunun önünü durdurabilmek için Jailbreak çıkaran hacker kardeşimizi işe alıp gerekli açıklar bile kapattırdı. Güvenlik konusunda oldukça kendine güvenen bir firma ve size bilgilerinizi saklama konusunda da kesin bir garanti veriyor. Gerçi bir kaç yıl önce icloude açığını bulup telefonlardan resimleri çalan olmadı değil ama bununla ilgili de Apple amca gerekli önlemleri alıp açıkları kapattı.

Neyse yine uzattım. iPhone 5 ile birlikte 5inç ekrana geçtiğinde oldukça kullanışlı bir telefon yaptı ve benimde en çok sevdiğim modellerinden olmayı başardığı bir gerçek. iPhone 5s tanıtması ile birlikte bunun yanında ucuz olsun diye iPhone 5c’yide tanıttı. Aslında buradaki politika ucuza Apple satmayı hedeflemekti ancak iPhone 5s çıkarıp yanına iPhone 5C’te iPhone5 özellikleri koyup iPhone 5’e yakın fiyata satarsan tabiki insanlar lan ben salakmıyım plastik telefona o kadar para vereyim gidip 5C alayım der. İnanırmınız şu iPhone 5c’de eğer parmak izi okuma ve iPhone5s’deki çipset olsaydı kesinlikle ilk tercihim plastik bir telefon olurdu. Çünkü çok olmasa da plastik telefonları seviyorum. Apple bu hareketi ile güzel bir hareket çekti ama millete eski işlemci ve çipseti verince başarılı olamadı. Apple bundan ders almış olacak ki iPhone SE’yi çıkarmaya karar verdi. Hala iPhone 5SE diyesim geliyor.

Apple iPhone 5C’de yaptığı hataya düşmemek ve müşterilerin küçük telefon taleplerini karşılamak amacı ile ucuz sayılabilecek (Apple içinde) bir telefon ile karşımıza çıktı. Boyut küçük ancak işlevi iPhone 6S ile aynı özelliklere sahip bir telefon çıkarmayı başardı. Sanırım başka birşey istesem gerçek olacakmış. iPhone 5 ve 5s serisi bence boyut olarak çok tatmin edici boyutlarda ve kullanıcıyı üzmüyor. Hem geleneksel alışkanlıkları devam ettirmeyi sağlıyor hemde iPhone 6s’in sahip olduğu işlemci hızı ile mükemmel performans elde edebiliyorsunuz.

iPhone se

iPhone SE’nin Özellikleri Nelerdir ?

 •  Renk olarak Altın, Gümüş, Uzay Siyahı ve Roze Altın rengi mevcut
 • iPhone 6s’de de bulunan A9 çip setine sahip.
 • iTouch özelliğine sahip : Parmak izi okuma özelliği, iPhone 6s’de 3D itouch özelliği var bu modelde ise ne yazık ki 3D özelliği yok.
 • 12 MP iPhone 6s’de bulunan kameraya sahip.
 • Kısacası iPhone 6S’de bulunan tüm özelliklere sahip bir telefon. Diğer teknik bilgiler için buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz

iPhone SE’nin Türkiye Fiyatı Ne Kadar ?

 • Heyecan yapmayın hemen söylüyorum iPhone SE yurt dışında 499 dolarsan 399 indirildi.
 • iPhone SE 16 GB’lık : 1999 TL
 • iPhone SE 64 GB’lık : 2399 TL

iPhone SE Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek ?

 • Hemen cevaplıyorum Doğru cevap : C
 • Şaka bi tarafa şu anda siparişler alınmaya başlandı ve 29 Mart 2016 tarihinde iPhone SE piyasada satılmaya başlanacak.

iPhone 6 & 6S Mi ? yoksa iPhone SE mi Hangisini Önerirsiniz ?

 • Şimdi iPhone 6 mı yoksa iPhone 6s mi diye sorsanız tabiki 6S derdim. Çünkü birinde A8 ve M8 işlemci varken iPhone 6s’de A9 ve M9 işlemci var.
 • iPhone 6s mi? 6SE mi diye soracak olursanız da ben iPhone SE’yi seçerdim. Peki neden iPhone SE derseniz.

iPhone 6S iPhone SE Arasındaki Farklar Nelerdir ?

 • iPhone 6s : 4,7 inc ekrana sahip, iPhone SE 4 inc ekrana sahip
 • iPhone 6s : 3D Touch HD Retina ekran, iPhone SE Retina ekran (Bence HD ekrana gerek yok pek fark göreceğinizi sanmam)
 • iPhone 6s : 3099 TL, iPhone SE 1999 TL

iphone se fiyatı

Not : Aklınızı kullanın büyük ekran alacağınıza 6S ile aynı özelliklere sahip 4 inc ekranlı iPhone SE alın…

Yorum bırakın