Sağlık

Adet Regl Sancısı Nasıl Geçer ?

adet sancısı

adet sancısı

Adet Sancısı Nasıl Geçer ? sorusunun cevabını aslında bir erkeğin cevap vermesi sanırım biraz garip olacaktır ancak sizler için bunuda araştırdık. Sağlık problemleri ile ilgili ilk makalemizi de yazmış oluyoruz. Bu makalemizi yazarken bir çok siteden bilgiler okuyarak cevapladığımızı bilmenizi isteriz.

Adet Regl Nedir ?

Türkiye’de adet olarak geçsede tıp dünyasındaki adı REGL’dir. Ergenliğe girmiş sağlıklı tüm kızlarda görülmeye başlanır. Regli döngüsü sağlıklı bir kadında 21-28 gün sürmektedir.

Bu durum tüm kadınlar için önemlidir. Regl’nin düzenli olması gerekmektedir. Gün sayısı soğuk ve sıcak havalarda bazen değişebilir ancak genellikle aynı günde meydana gelir.

Biz 21-28 gün arası tekrarlanan bir dönemdir dedik ancak hormonların değişiklikleri, genetik faktörler sıklıkla gözükmesede değişebilir. Bazı kadınlar 2 ayda bir bile yaşayabildiğini tıp dünyasında duydum. Bu kişide sağlıklı bir döngü yaşıyor ancak normal kadınlardaki gibi 21-28 günde bir değil 2 ayda bir yaşıyor.

Kısacası bu döngü düzenli olarak devam ediyorsa pek bir sıkıntı olmayacaktır.

Adet Regli Dönemi

regl adetAdet Regli süreci ile ilgili birazda olsa bilgi vermiştik ancak şimdi biraz daha konuyu açalım istedim. Kadınlar genç kızlık döneminde 10 ile 15 yaşında gelişmiş bir rahim ile adet dönemi yaşamaya başlar. Kadın hamile kalmadığı sürece rahim iç tarafında bulunan tabaka rahim içinde bulunan damarlardan beslenir.

Döllenme olmadığı taktirde gelişen yumurta dökülmeye başlar ve yeni yumurta oluşumu için rahimden çıkmaya başladr. Bu süreçte bu kan endometrium’dan geçerek dışarı atılır. Atılan bu kan gelecek ayki dönemde de aynı şekilde devam eder. Kadının adet regl olması yumurtlama süresince devam eder. Menopoz evresine girdiği zaman bu durumda durur.

Adet Regl Hangi Dönemde Hamile Kalınır ?

Ergenliği bitirip olgunluğa ulaşmış kadınlarda hamile kalmasında herhangibir sakınca bulunmamaktadır. Sağlıklı ve olgunluğa erişmiş kadın 25 ile 35 gün arası adet görür. Hamile kalmak isteyen çiftler kadın adet olduktan sonra günler sayılmaya başlanır ve 11. gün ile 16. gün arasında yumurtanın olgunlaşma evresi olduğu için çocuk isteyen çiftler için bu günler en önemli zamandır.

Kadın eğer hamile kalırsa adet regl dönemli tekrarlanmaz. Çok nadir durumlarda bir sonraki ayda regl olduğu görülmektedir ancak bu çok düşük bir ihtimal olduğunu unutmamak gerekir.

Adet Regl Sancısı Nasıl Geçer ?

Bol Su İçin

Adet Regl Sancısı Nasıl GeçerAdet Regl Sancısı Nasıl Geçer ? makalemisin birinci önerisi. Şimdi gelelim karpuz kabuğunun faydalarına 🙂 Su içimek sadece Adet Regl Sancısı için değil tüm vücut için çok önemlidir. Normal şartlarda bir insan günde 1 ile 2.5 litre su tüketmesi gerekit. Su vücuttaki şişkinliği, ödemi ve toksit maddelerin kolay atılmasına olanak sağlar. Özellikle Regl döneminde çikolata istiyorum çikolataaaa diyen bayanların şeker isteğini azalatmak için çok çok önemlidir. Bizden öneri su içine tarçın koyup içerseniz hem şeker hastaları için, hemde regl döneminde şeker, çikolata yeme isteğini azaltabilirsiniz.

Balık Yiyin

Adet Regl sancısı için balıkAdet Regl Sancısı Nasıl Geçer ? makalemizin ikinci önerisi. Balık ne alaka arkadaş diyenler olabilir. D vitamini ve Omega yönünden çok zengin besin kaynağına sahip olan balıklar adet sancısını azaltmaktadır. Özellikle somon gibi yağlı ve doğal beslenmiş balıkları yemenizi öneriyoruz.

Balığı ızgarada az yağlı bir şekilde yapmanızı öneririz. Çok yağlı yemeyin kilo yapar valla benim gibi şişko olursunuz 🙂

Balık yiyin ama besi balığı değil doğal balık yiyin ki sağlıklı olun mutlu olun acısız günler yaşayın 🙂

Ananas Yiyin

AnanasAdet Regl Sancısı Nasıl Geçer ? adlı makalemizin üçüncü önerisine geldik. Pasta bulamıyorsanız ekmek yiyin diye bir söz var ya işte bu olayda ona benziyor. Ananas yemek özellikle adet regl sancılarına birebir. Adet regl döneminde bol ananas yemek değil günde 2-3 parça ananas yemek yeterli oluyor.

Ananası çok yemek isterim ama bende öyle bir allerji yapıyor ki anlatamam bir kere unutup 2 barda ananas suyu içmiştim ananası gördüm gerçekten.

Bitki Çayları

bitki çaylarıBitki çayları adet regl sancıları için birebir arkadaşlar. Bizzat içtim denedim :p Şaka bir yana bitki çayları kadınları adet dönemlerinde çok rahatlatmakta. Ancak bu çayları demlerken unutmayın kaynatmayacaksınız kaynamış suya atıp 5 ile 10 dakika bekleteceksiniz. Yoksa çaylar size faydadan daha çok zarar getirebilir.

Adet Regl Sancısı Nasıl Geçer ? adlı konumuzun bu bölümünde peki hangi bitki çaylarını içmeliyiz. Açık kırmızı rengi veren tüm bitki çayları aslında regl sancısı için iyi gelmektedir. Bunun dışında saymak gerekirse yeşil çay ( 1 bardaktan fazla içmeyin fena baş ağrısı yapar gerçi o ağrıdan adet sancısını unutma ihtimaliniz yüksek 🙂 ), tarçın, portakal çayı, nane limon işinize yarayacaktır.

Hani dedim ya kırmızı meyve çayları tüketin diye ahu dudu, kuş burnu, kızılcık, yaban mersini vücuttaki kramp ağrılarına birebirdir.

Çikolata Yiyin

çikolataÇikolata mı hani çikolata yemeyecektik diyenler çıkacaktır. Şaka yaptım yiyin yiyinde şişin rahatlayın 🙂 Adet Regl Sancısı Nasıl Geçer ? adlı makalemisin bu gölümünde çikolatayı ele almak istiyorum.

Çikolata derken Bitter çikolatadan bahsediyorum. Bu çikolata yüksek kalorili tatlılar yemek yerine tercih sebebiniz olabilir. 20 gramı geçmediğiniz sürece size kilo yapmaz. Mutluluk verir seratonin hormonunun salgılanmasını sağlar ve kasların gevşemesine neden olur.

Kas gevşediği için sizde rahatlarsınız etrafınızdakilerde rahatlamış olur 🙂 Çikolata yiyin mutlu kalın.

Tarçınlı Süt ve Muz

tarçınlı sütAdet Regl Sancısı Nasıl Geçer ? makalemizi tarçınlı süt ve mut ile bitiriyorum. Muz özellikle egzersizler önce yenildiğinde krampları önleme özelliği vardır. Şimdi spor yapan kişilerde krampı önlüyorsa adet öncesi muz yemek belki iyi gelebilir bunu test etmeniz lazım.

Neyse ben Tarçınlı süte geliyorum şimdi. Düşünün sıcacık bir ortamdasınız camlı bir balkon ve dışarısı bembeyaz lapa lapa kar ve siz tarçınlı sütten yavaş yavaş höpürdete höpürdete içiyorsunuz ve ne oluyor mutlu oluyorsunuz. Süt ve tatlı atağına geçmenizi önlüyorsunuz gereksiz tatlı yiyip strese girmiyorsunuz…. Ancak şişkinlik yaşamamak için laktoz olmayan süt içmeniz gerektiğini de unutmuyorsunuz…

Birde Video Ekleyelim Belki İzlemek İsteyen Olur.. Çok özellikle demiş…

Sorunuz olursa buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum bırakın